Elektronik Sigara

Sigara ve tütün mamulleri kullanmak ve sık sık tüketmek elbette zararlı bir durumdur. Ne yazık ki dünya çağında sigara tüketimi artık küçük yaşlara kadar inmiş durumdadır. Bunun biraz olsun önüne geçebilmek ve zararlarından uzak bir şekilde sigara tiryakilerine özel tasarlanan elektronik sigaralar piyasada yer almaya devam ediyor. Görüntü açısından tıpkı pipo ya da puro gibi görülen bu yeni nesil sigara modelleri farklı alternatifler ile karşınıza çıkmaya devam ediyor. Ağza, buruna, boğaza ya da çevredekilere zarar vermeyen elektronik sigara kullanımı diğer sigara kullanımına oranla daha fazla olmaya devam ediyor. Gerçek bir tütüne nazaran zararlı oldukça az olan bu sigaralar, ciğerlere herhangi bir hasar bırakmıyor. Tasarlanmasının ve piyasaya sürülmesinin en önemli neden ve amacı ise gerçek sigara ve tütün bağımlılığını ortadan kaldırmaktır.

Elektronik Sigara Bir İmaja Sahiptir

Normal sigara ve tütün ürünleri, ağızda, burun yollarında, solunum yollarında ve hatta tutulan parmak ve ellerde dahi hasara yol açıyor. Sigarada yer alan binlerce zararlı madde bu saydığımız organlara sırasıyla zarar veriyor, kirli bir görünüm oluşturuyor ve özellikle de kısa sürede ağır hastalıklara sahip olmanıza neden olabiliyor. Bu nedenle kısa süre içerisinde sigarayı bırakabilmek ve tütün ürünlerinden sağlıklı bir biçimde uzak kalabilmek için mutlaka e-sigara kullanımına geçilmesi gerekiyor.

Oldukça kapsamlı bir şekilde üretilmekte olan elektronik sigara firmamız tarafından model model sizlere sunuluyor.

Pipo gibi, puro gibi ve hatta daha büyük kullanmak isteyenler için nargile gibi üretilmeye hız kesmeden ve ara vermeden devam ediliyor. Ayrıca elektronik sigara modellerinin çoğu renklidir. Bu özelliği ve çıkardığı duman özelliği sayesinde, normal sigara çeşitlerine oranla çok daha kullanışlıdır ve bir imaja sahip olmanızı sağlar.

Elektronik Sigara İçen Kadın İmajı
E-Sigara İçen Kadın İmajı

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Kendine has özellikleri ve çeşitleri olan bu sigaraları kullanmak oldukça kolaydır. Elde tutabileceğiniz gibi büyük olan modelleri de nargile gibi sabit bir şekilde kullanabilirsiniz. Dilediğiniz her an her yerde kullanabileceğiniz e-sigara modellerinden çıkan duman oldukça büyüleyicidir. Dumandan çok buhar olarak çıkan bu görüntü, renkli olarak da kullanılabiliyor. Tasarlanmasındaki en temel amaç sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmak isteyenler çok kısa sürede e-sigara kullanarak bu bağımlılık ve tiryakiliğe son verebilirler. Üstelik oldukça havalı bir imaja da sahip olmaya başlayabilirler.

Pil İle Çalışan Elektronik Sigara Çeşitleri

Buhar şeklinde dışarıya yoğun bir duman vermekte olan e-sigara çeşitleri, farklı tasarımlarına göre farklı boyutlarda piller ile çalışıyor. Pilleri taktıktan sonra piller bitene kadar e-sigaraları kullanabilirsiniz. Normal sigara ve tütün kullanımı oldukça zararlı olduğundan ve kısa süreli de olsa kullanım sonucunda bağımlılık yapan ürünler olduğundan, bu sigaraların kullanımı her zaman ve her yerde daha mantıklı bir tavra sahiptir. E-sigarayı kullanmaya başladığınız zaman, normal sigaradan iyice nefret etmeye başlayacak ve böylece bağımlılığınızdan da kısa sürede kurtulmuş olduğunuzu göreceksiniz.

Sigarayı Bıraktıran Elektronik Sigara

Sigarayı bırakmaya yarayan ve belirli bir imaja sahip olmanızı sağlayan elektronik sigara modelleri, her geçen gün farklı renk ve çeşitleri ile sizlere birlikte olmaya devam ediyor. Kullanımı oldukça kolay olan bu e-sigara modellerini tamamen nikotinsiz bir biçimde kullanıyor olacaksınız. Günde 3 adete kadar kullanımı uygun görülen e-sigaralar, normal sigara kullanıma göre büyük avantajlara sahiptir. Her elektronik sigara içerisinde bulunan likitlerin belirli bir kullanım süresi vardır ve her kullanıcı bunu kendisine göre ayarlayabilir.

Elektronik Sigara Nedir?

Her yaş grubundan kadın, erken fark etmeksizin kullandığı tütün ve tütün esaslı sigaralar sağlığa zararlı olmakla birlikte, birçok hastalığında kaynağı olarak bilinmektedir. Sigara içerisinde yaklaşık 4000 zehrin var olduğu yapılan bilimsel çalışmalarda tespit edilmiştir. Bugün asrın hastalığı olarak nitelendirilen akciğer kanserinin, en temel sebepleri arasında en başta sigara içmenin verdiği zarar sayılacaktır.

Bu bakımdan tütün ve tütün ürünleri mutlak derecede terk edilmesi gerekir. Sigara içenlerin sayısı her yaş grubunda olmak üzere her geçen gün artarak devam etmekte ve bu yaş grubu ilkokul seviyesine kadar inmiştir. İnsan sağlığına verdiği zararlar yüzünden ve sağlık sektöründeki çok büyük olumsuz etkileri de göz önünde bulundurularak ülkemizde devlet yetkilileri, bir dizi tedbirlerle önlem alma yoluna gitmektedir. Yapılan yasal düzenlemelerle belli alanlarda sigara içme yasağı getirilmiş olup, yasağa uymayanlara ve yasağa aykırı olarak sigara içilmesine izin veren işletmelere ceza-i müeyyide yani para cezası uygulanmaktadır.

Ancak tüm bu çabalara rağmen sigara içme tiryakiliği kısmen azalsa dahi halen her yaş grubunda sigara içenlerin sayısı çok daha fazladır. İnsanlar, bu illetten kurtulmak için farklı tedaviler ve mümkün olduğunca sigarayı terk etmeye yönelmektedirler. Sigara terk etmeye yardımcı olmak için teknolojinin getirdiği yeniliklerden olan ve farklı model ve özelliklerde üretilen elektronik sigaralar devreye girmektedir. Bu sigaralar içerisine likit denilen farklı kokularda sıvı konulan, bataryası ve atomizer sistemi olan, sıvıyı buhara dönüştüren elektronik cihazlardır.

Elektronik Sigaralar Hangi Amaçla Üretilmiştir?

Bu cihazlar, ismini tütün sigaranın içildiği gibi ağızdan çekilmek suretiyle duman çıkarılması ve sigarayı terk ettirmeye yönelik olarak üretildiğinden elektronik sigara olarak nitelendirilmiştir. Tütün ve tütün ürünleri içildiğinde solunum yolları başta olmak üzere duyu organları ve vücudun tüm organları içilen zehirden olumsuz etkilenmektedir. Tütün esaslı sigaranın içilmesiyle birlikte hem birçok hastalığın kapısı aralanmakta, hem de aylık olarak hesaplandığında bütçeye hatırı sayılır miktarda bir yük binecektir. Yani her içilen sigara, yakılan para demektir.

İçilen yıl sayısına göre maliyet toplandığına muazzam bir paranın yakılıp yok edilmesi demektir. Bu para insanların en temel ihtiyaçları için harcanması gerekirken, insan sağlığına zararlı hem içene hem de çevresindekileri zehirleyen bir tiryakilik uğruna harcanması göz önünde bulundurulduğunda bu illetten kurtulmak için derhal terk etme yolu seçilmelidir. E-sigaraların üretilmesinin en temel amacı “ben sigara içmeden duramam” ya da “sigarayı asla terk edemem” diyenlere elektronik sigara içerisine konulan sıvının buhar şeklinde ağızla çekilmesi yoluyla sigara terk edilmeye çalışılmaktadır. Hatta öyle bir noktaya gelir ki, e-sigarayı kullananlar tütün ve tütün ürünleri olan sigaraları içmekten uzaklaşarak tiksinmeye başlarlar.

Elektronik Sigara Çeşitleri

Bu ürünlerin birçok farklı tasarımda ve modelleri bulunmaktadır. Çeşitleri şunlardır;

 • Kangertech (Evod 1100)
 • Joyetech (e-go AIO, e-vic primo)
 • JUSTFOG Q16
 • Smok (AL85, Alien, Devilkin, G-Priv, H-Priv, I-Priv, MAG, QBOX, R-Kiss, Stick V8, )
 • Vaporesso (Luxe, Polar, Revenger, SWAG, Switcher, Veco Solo)
 • Ovale
 • Asprie
 • Juul
 • Eleaf (i-Just S, i-stick piko)
 • Innokin
 • Wismec

gibi birçok modeli kullanım için üretilmiştir.

Elektronik Sigara Bağımlılık Yapar mı?

Tütün ve tütün ürünleri içerisinde yer alan nikotin, kansere sebep olmakla birlikte sigara içenlerde sigara içme bağımlılığı yapmaktadır. Hatta sigara içenleri öyle bir noktaya getirirken asla sigarayı terk edemeyecek kadar bağımlılık yapmaktadır. Elektronik sigaralarda ise kullanılan likit sıvılar içerisinde de düşük oranda da olsa nikotin bulunmaktadır.

Bazı likit sıvılar ise bitkisel sıvılardır. Kontrollü içmek şartıyla e-sigaralar, tütün sigaraları kadar bağımlılık yapmamaktadır. Piyasada kaçak olarak satılan elektronik sigaralarda kullanılan sıvıları ise asla kullanmamak gerekir. Bunlarda çok yüksek oranlarda nikotin bulunmaktadır. Likit sıvı alırken bandrollü olmasına dikkat edilmelidir.

Elektronik Sigaraların İnsan Sağlığına Zararı Var mı?

Her yaş grubundaki insanların içtikleri tütün ve tütün ürünleri, başta kalp-damar hastalıkları, akciğer kanseri, KOAH ve daha birçok hastalığın temelini teşkil etmektedir. Her yıl 6 milyon insanın sigaradan öldüğü dünyada, bu sayının giderek artacağı tahmin edilmektedir. Yapılan bir çalışmada 2030 yılında her yıl 8 milyona yakın insanın sigara içmekten kaynaklı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir. Peki, e-sigaraların sağlık açısından riski hangi konumdadır diye sorulduğunda ise, tamamen zararsızdır demek yanlış olur.

Ancak e-sigaralar, tütün sigaralara kıyasla %90 oranında daha az zararlıdır demek daha doğru bir ifade olur. Çünkü elektronik sigaralarda kullanılan e-likitler içerisinde, tütün içerisindeki kadar nikotin bulunmamaktadır. Tütün içerisinde yaklaşık 4000 zehirli madde bulunmaktadır. Kullanılan e-likitle kokulu olduğundan tütün kadar pis kokmamaktadır. Kül denilen artık madde yoktur. Duman yoktur, sıvı atomizer sistem tarafından buhara dönüştürülmektedir, ağızdan dışarıya üfürülen duman değil, buhardır.

E-Sigaralarda Kullanılan Likitlerin Aromaları ve Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar

Elektronik sigaralarda kullanılan e-likitler, farklı aromalarda kokuları olduğundan çevredeki insanlara zarar vermez. Likitler içerik olarak farklı ana maddelerden üretilmektedir. Bu maddeler gliserol, glokol ve propilen denilen etken maddelerdir. Bunlar içerisinde gliserol bitkiseldir. Piyasada tezgâh altı denilen ya da kaçak yollarla ülkemize sokulan e-sigara likitleri alınmamalıdır. Çünkü bunların içerisindeki karışımın içeriği bilinmemektedir. Kaliteli markalar alınmalı, üzerinde bandrol bulunmalı, kod bulunanları ise kodu okutarak orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.  

Likit sıvı alınacak yerin güvenilir bir firma olmasına dikkat edilmelidir. Tütün sigara içenlerin sigaraya bağımlılığa sebep olan nikotin olduğundan, sigarayı terk etmek isteyenlerin kullandığı likitler alınırken nikotin gereksinimini en düşük seviyeye düşürmek için nikotin oranı en düşük likit sıvı alınmasına dikkat edilmelidir. Çünkü yıllarca tütün sigara içen kişinin bir anda sigarayı bırakması gayet zordur. Vücut nikotin isteyecektir.

Bu yüzden çok az da olsa nikotinli likit sıvı kullanılabilir. İdeal oranlarda ve nikotin değeri çok düşük likit sıvılar kullanılarak sigara bağımlılığından kurtulmak mümkündür. Elektronik sigaralar takılan likit sıvılar, meyve aromalı, ekşi, tatlı, mentol gibi birçok aromada ve kokulu olanlarını tercih edebilirsiniz. Hatta tütün aroması olan likitlerde bulunmaktadır.

Elektronik Sigara Fiyatları

Elektronik sigaraların farklı özelliklere sahip birçok modeli üretilmiştir. Üretilen bu sigaraların pil ömrü, likit kapasitesi, buhar gücü ve modeli fiyatların belirlenmesinde referans alınan faktörlerdir. Model olarak kalem modeli, pod mod modeli gibi farklı modelleri bulunmaktadır. Pille çalışan e-sigara modellerinden şarjlı olmaları da en çok tercih edilen modeller arasındadır. Pil ömrüne göre e-sigara kullanılmaktadır. Pil bitince yeniden pil almalısınız.

Bataryalı modelleri ise şarjlı olduğundan daha avantajlı olduğu unutulmamalıdır. Ürünün kalitesine göre fiyatlar artmaktadır. Ayrıca kullanılacak likitlerin kapasitesi, türü de fiyatları etkilemektedir. Elektronik sigara kullanmak isteyenler ve mevcut elektronik sigaraları yerine yenisini almak isteyenlere firmamız en uygun fiyatlarda ve garanti vererek satışını yapmaktadır.

Ağaca yaslanmış, e-sigara içen kadın
Bu ürünü sepete eklediniz: